Den 10: Startup a jiné zhýřelosti

Čtvrtek byl ve znamení startupů, venture kapitálu a rizikových investic. Místní koňské dostižiště se proměnilo na mraveniště lidí, kteří defakto měli tři cíle 1) prodat svůj nápad za co nejvíc peněz 2) investovat do něčího nápadu a získat z toho solidní profit a 3) příživníci. Hrdě jsem se přihlásil do třetí kategorie, protože jednak nemám žádný nápad na prodej a rozhodně nemám peníze, které bych cpal do ostatních. Co ovšem podobné akce spojuje je určitá všudepřítomná energie, která dává (některým) startupům auru nového facebooku.

Co bylo ovšem zajímavé je to, že Key Note vedl Charles Cecil, který je tvůrcem hry Broken Sword (1 až všechny). Povídal nám jak začínali, jak to bylo skvělé a pak přišli velcí publišeři a všechno dostalo nový (a mnohem nákladnější) rozměr. V té době vývojáří dostali cca 7-10% z prodeje, tedy nic moc. Vše se změnilo s příchodem Itunes, Steamu a digitální distribuce celkově. Nyní se vývojáři dostávají na zajímavých 70% (u Itunes). Druhou část Key Note zaměřil na Crowd Funding, respektive jak se jim povedlo přes Kickstarter sehnat přes milión dolarů na tvorbu pokračování Broken Swordu (viz video dole). Celkově hodnoceno, jak už podobní velmi úspěšní lidé bývají i Charles je velice šarmatní a přesvědčivý člověk, kterému se povedlo nás dostat všechny.

Když jsem se vrátil k autu, tak jsem zjistil, že mám celý den puštěný světla, což samozřejmě znamenalo naprosto vymlácenou baterku. Abych se tedy do role festivalového příživníka vcítil úplně, tak jsem si nechal od nějakého kravaťáka nastartovat přes kabely auto.

A můj život?

1) Disertace: Byl jsem i na přednášce o Venture kapitálu (což je část mé práce), ale bohužel se mi to nepovedlo přetavit v nic užitečného.

2) Práce: Navzdory tomu, jak jsem se tvářil během celého festivalu smutně a nezaměstaně, tak mi nikdo nic nenabídl :-)

3) Zdraví: Pekelný bufet, při kterém mi tekly sliny po košili. Vydržel jsem a dal jsem si místo toho z domova připravenou okurku a rajčátka. Ou je.

One Response

  1. Anonym 1.3.2013

Add Comment